Stargate SG1Stargate Atlantis
Epizody

9x10 - The Fourth Horseman (Part I)
The Fourth Horseman (Part I) Český název: není
Scénář: Damian Kindler
Režie: Andy Mikita
Hodnocení: 0


Epizoda začíná sestřihy z minulých dílů, mezi nimi se objeví i Orlin, povznesený Antik (viz. 5. řada).
Na chodbě v SGC se baví Daniel s Mitchellem o chování povznesených. Cestou narazí na plukovníka Barnese, který se s týmem právě vrátil z P2X-885. Bohužel, 885 se přidala k Oriům, je to už třetí planeta za tento měsíc.
Na Dakaře si vůdce jaffů čte knihu Origin, když tu náhle do dveří vchází Prior. Z následujícího rozhovoru se zdá, že Gerak chce rozšířit Origin mezi všechny jaffy.
V SGC na brífinku Carterová povídá, že jsou blízko k vyvinutí technologie potlačující schopnosti Priorů.
Na zasedání Rady jaffů Gerak přednáší své návrhy o následování Ori. Do sálu vchází Teal’c, zrovna když se Gerak hádá s Bra’tacem. Rada je předčasně ukončena, v sálu zůstává pouze Teal’c a Bra’tac. Rozmlouvají o tom, že Gerak navrhl zákon o povinném uctívání Ori.
V laboratoři v SGC Carterová a doktor Lee pracují dále na Anti-Prior technologii. Carterová se při práci sledována Orlinem.
Barnes leží na ošetřovně se symptomy Priorské morové nákazy! Plukovník Fischer, člen jeho týmu, může být také nakažen, ale momentálně se nachází mimo SGC. Někdo ho musí rychle najít.
Fisher je právě na hromadné přednášce generála Hammonda. Těsně po jejím skončení na scénu přijíždějí černé dodávky, nakládají Hammonda a Fishera a odjíždí.
Při výslechu Fischer připustil, že se ho při kázání Prior dotknul na čele. Mělo to být požehnání. Doktorka Lamová si myslí, že Fisher je zatím v pořádku, protože je přenašečem – kdyby zemřel, virus se moc nerozšíří.
Mitchell se vydává na čerpací stanici, kde Fischer tankoval. Nakazilo se tam nejméně šest lidí, ale už jsou někde pryč, vypadá to beznadějně. Fischer se cestou stavil ještě v bistru.
Doktor Lee a Carterová stále pokračují ve vývoji zbraně proti Priorům, Carterová šilhá na místo odkud ji sleduje neviditelný Orlin.
V bistru je situace ještě horší – servírka, kuchař i vedoucí jsou nakaženi, čtrnáct zákazníků už někam odjelo.
Jsou hlášeny nové případy z Utahu, Kansasu a Nového Mexica.
Doktor Lee si jde pro kafe, Carterová zůstává v laboratoři sama. Orlin se konečně ukáže. Vzal na sebe podobu malého kluka, jinak to prý nešlo. Kdyby se zhmotnil jako dospělý, jeho mozek by měl menší kapacitu. Takhle si zachoval více antických vědomostí, ale stejně o ně dříve nebo později přijde, ani mozek dítěte nedokáže udržet tolik informací.
Orlin, sem tam doplňován Danielem, začne vyprávět příběh o Ori. Kdysi dávno byli Oriové a Altařané společenství na evoluční cestě k povznesení. Byly tu však jisté filosofické neshody. Ori byli posedlí vírou v boha, zatímco Altařané prostě věřili ve vědu. Oriové se je proto dokonce pokusili vyhladit. Altařané místo válčení postavili loď a uprchli do naší Galaxie. Nakonec se oba národy povznesly, a Oriové rozšířili své náboženství zvané Origin (Počátek) do další vývojové linie lidí, které vytvořili.
Avšak toto náboženství je jeden velký podvod. Ori nenabízí povznesení, protože by se potom museli dělit o svou moc, kterou získávají od věřících. Čím více lidí v Ori věří, tím jsou silnější. Je k tomu zapotřebí velkých davů lidí, víra jednotlivce nemá žádný vliv. Pokud by si Oriové podrobili naší Galaxii, bylo by to moc špatné.
Na Dakaře Prior oznamuje Gerakovi, že na Chulaku se právě shromáždili povstalci odmítající Origin. Gerak od Priora dostal rozkaz, má povstání potlačit silou…
Na Zemi zatím Orlin navrhne, že by se mohl pokusit najít lék na morovou nákazu. Problémem je, že pozemské technologie jsou na výrobu něčeho tak složitého příliš primitivní.
Mor se dále šíří, nemocnice jsou přeplněné, situace se vymkla kontrole. Jsou hlášeny tisíce případů, zatím je však pouze 8 mrtvých.
Orlin v jídelně vysvětluje Sam, že jeho city k ní se nezměnili. Orlin se opakuje, jako by zapomínal, co před chvílí řekl.
Vývoj Anti-Prior zbraně je u konce, a jelikož Orlin pro dokončení léku potřebuje vzorek krve Priora, který nákazu vytvořil, je čas na praktickou zkoušku. Tento Prior bude zítra na 844, tedy na planetě bojovníků Sodan.
Bra’tac, Teal’c a ostatní povstalci proti Gerakovi jednají na Chulaku o dalším postupu. Jednání je však přerušeno Gerakem, který vyhrožuje smrtí všem povstalcům na Chulaku, pokud se nepodřídí vůli Ori.
Orlin právě píše program na třídění DNA sekvencí. Carterová je překvapená, vždyť ten program už jednou napsal. Zdá se, že Orlin opravdu zapomíná, musí jít za doktorkou Lamovou.
Gerak se rozhodl vzepřít rozkazu Priora, když nechal povstalce naživu. Prior přenesl jeho mysl na Celestus, do města bohů, kde má žádat Ori o odpuštění.

Na 844 jsou Mitchell s Danielem a týmem SG-22 zajati bojovníky Sodanu.
Doktorka Lamová zjišťuje, že nadměrné množství vědomostí, které se Orlin snaží udržet, mu poškozuje mozek.
Mor se stále šíří, je již více než osm tisíc nakažených ve třinácti státech. Prezident nařídil uzavření hranic, USA jsou až do odvolání celé v karanténě.
Na Dakaře probíhá další jednání jaffské Rady, které je přerušeno příchodem Geraka. Jeho oči mají pohaslou barvu, jeho tvář zjizvená podivnými znameními má nepřítomný výraz. V ruce drží zářící hůl…

Screeny z epizody Screeny z epizody Screeny z epizody
Screeny z epizody Screeny z epizody

© Design by J. Vysoký 2006 | Content by Admin Team | mapa webu |copyright notice | IBM Lenovo Thinkpad
charset=UTF-8

</a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:10px;color:#CCCCCC;'></p> </div> <div style='width: 16%; float:left;margin: auto; text-align: center; background:#000E23;border:1px none #008000;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:11px;color:#CCCCCC;'> <body bgcolor="#ffffff" text="#000000"> </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:10px;color:#CCCCCC;'></p> </div> <div style='width: 16%; float:left;margin: auto; text-align: center; background:#000E23;border:1px none #008000;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:11px;color:#CCCCCC;'> <a href="http://ads.directoglobal.com/?fp=X62hYBf6sydIegqOYqAfOv85I2pYkxQwwBy2PQJAF3XVgNoMypiWu%2F799tAZEoThSn5y6KYVWnOwMX4MSkOjVw%3D%3D&prvtof=Nm2lbb8B%2FDYMtoRhsdnKtvr%2FLy51tBj%2B%2F2KUk3DdRFo%3D&poru=hqUlt8fH0%2Bg3In5V1Rr4xyWcMWnooVTYkJk1ZT3ffb6d1DjIY7tICAYpESJwIXiCUKdajQmyDvCIZNhbfAX8E9aHLPWAi3I%2BTeEAQGzfn576W8mwBsvMRpALHLjDgERk&block=1251&charset=win">Click here to proceed</a>. </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:10px;color:#CCCCCC;'></p> </div> <div style='width: 16%; float:left;margin: auto; text-align: center; background:#000E23;border:1px none #008000;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:11px;color:#CCCCCC;'> </body> </a> <p style='float:left;font-weight:normal;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:10px;color:#CCCCCC;'></p> </div> <div style='width: 16%; float:left;margin: auto; text-align: center; background:#000E23;border:1px none #008000;'> <a href='' style='float:left;width:100%;font-weight:bold;margin:3px 3px 0 3px;padding:0;font-size:11px;color:#CCCCCC;'>